https://hackopletka-mag4.cms.webnode.page/l/this-is-a-blog-post-with-images/

Příběh náramků přátelství

16.02.2025
Nejvíce používané symboly
Nejvíce používané symboly
Pletení náramků přátelství
Pletení náramků přátelství

Přidala jsem vám sem několik symbolů náramků přátelství, i jejich podob, tak jak je známe my z dnešní doby. Dají se vyrábět z různých materiálů. Já si vybrala pro ty své háčkované korále z bavlněné příze v různých barvách, nakombinované s různými korálky plastovými,keramickými, dřevěnými či perličkami.přidávám přívěsky jako srdce, strom života, jako vidíme i na horním obrázku, nebo čtyřlístek. Nejsou ze zlata,stříbra,kamenů a přesto plní svůj účel pro toho kdo si je koupí. Jsou to náramky přátelství a lásky. Můžete se na ty mé podívat zde 

https://hackopletka-mag4.cms.webnode.page/cz/naramky-pratelstvi2/

Když mi napíšete do komentářů,jak se vám líbí, budu ráda. Děkuji!

Má někdo z vás náramek přátelství (nebo měl?) A víte, kde se vůbec vzal?

Jeho historie je nejistá.

Historie náramků přátelství sahá až k indiánům ze Střední a Jižní Ameriky, kteří je považovali za symbol přátelství, bohatství a vnitřní síly. Základy těchto náramků tvoří dekorativní uzly, které mají původ v Číně z období 481-221 př. n. l. a postupně se rozšířily do dalších regionů. V pozdních 70. letech 20. století se náramky přátelství staly populárními v Severní Americe a začaly se obdarovávat jako nový symbol přátelství. Přestože přesný původ této tradice není znám, je možné, že má kořeny v tkaných náramcích ze Střední Ameriky.

Nadčasové, smysluplné a vzájemné přátelství je ústředním prvkem lidské zkušenosti a tyto zvláštní vztahy uctíváme již po tisíciletí. Jedním ze způsobů, jak lidé tato pouta označují, je výměna náramků přátelství.

Je těžké vyhnout se v posledních desetiletích setkání s náramky přátelství, ať už jste si na letním táboře pletli pásky z nití, nebo si kupovali dvoudílné přívěsky "nejlepší kamarád", které do sebe zapadají jako puzzle.

V 16. století holandský teolog Erasmus obdarovával své přátele obrazy, knihami a antickými mincemi, které se staly jakousi měnou přátelství mezi humanisty raného novověku.

V 18. a 19. století se v Irsku prosadil prsten Claddagh jako symbol lásky i přátelství: srdce na prstenu představuje lásku, zatímco sepnuté ruce představují přátelství. Jako kruhový předmět představuje prsten sám o sobě věčné pouto mezi dvěma lidmi.

Jedna z teorií tvrdí, že symbol Claddagh čerpá inspiraci ze středověkého prstenu fede, který představuje sepnuté ruce. Tento symbol má kořeny ve starověkém Římě, kdy akt "dextrarum iuncto" – "spojení rukou" – měl více významů, včetně přátelství. Na druhém konci světa převzali podobný symbol Japonci: znak pro "tomo", což znamená "přítel", zobrazuje spojené ruce. Stejně jako ruce spojené dohromady začaly i uzly v evropské historii představovat přátelství. Ve 14. století začaly uzly používat četné rytířské řády, aby znázornily pouta přátelství.

V 18. století si přátelé vyměňovali prameny vlasů, které se rozkládají velmi pomalu. Stejně jako přátelství, tak znělo přesvědčení, že vlasy jsou věčné. Darování pramenů vlasů je možná nejznámější jako milenecký dar nebo vzpomínka na zesnulého milovaného člověka, ale přátelé si je také vyměňovali. George Washington dokonce daroval své vlasy některým svým blízkým, včetně kolegy otce zakladatele Alexandra Hamiltona.

Přátelé často zasazovali prameny vlasů do šperků – například do náramků a náhrdelníků –, aby mohli nosit část svého přítele všude s sebou. Bývalá první dáma Abigail Adamsová tak učinila v roce 1805, kdy si vyměnila prameny vlasů se svou přítelkyní Mercy Otis Warrenovou a zasadila je do prstenu a brože.

Po celé 19. století si přátelé vyměňovali brože přátelství. Někdy na nich byly květy břečťanu, který viktoriánští obyvatelé spojovali s věrností, a věta: "Nic mě od tebe neodloučí." Jak hlásala jedna reklama na brože přátelství z roku 1913, kruhový tvar brože byl "stejně jako přátelství nekonečný".